Какав је квалитет ракија са тржишта?

У оквиру овогодишње “Wine Vision by Open Balkan” манифестације, у организацији СПРС-а, одржано је оцењивање квалитета домаћих, али и регионалних ракија. Једна карактеристика битно разликује ово, од свих претходних оцењивања. Доносимо вам извјештај и резултате оцјењивања.
Док већина наших суграђана сриједом јури на посао, пије другу кафу или размишља како да избегне гужву на Газели, ми смо се нашли у нечему што се најбоље може описати као „олимпијада ракија.“ У београдском хотелу Radisson Collection (Old Mill), Савез Произвођача Ракије Србије (СПРС) је 20. новембра организовао друго по реду међународно оцењивање ракија, поводом манифестације “Wine Vision by Open Balkan”.

Интернационално оцЈењивање – повезани квалитетом
Како створити конкуренцију која је истовремено праведна, али и неустрашиво критична? Тако што окупите девет експерата из индустрије, сваког са сопственим „локалним“ сензибилитетом. Панел судија ове године био је микс знања и искуства из Србије, Хрватске, Бугарске, Босне и Херцеговине – права ракијска дипломатија на дјелу.
Оцјењивачка комисија била је састављена од девет чланова које је предводио доц др Иван Урошевић, а поставу су чинили проф. др Марин Михаљевић Жуљ, др Бранко Поповић, спец. Соња Јовић, проф. др Веле Тешевић, Бранко Дрљача, дипл. инж. Владимр Вучетић, Светлин Мирчев и дипл. инж. Александра Поповић.
Укупно 41 дестилерија пријавила је своје узорке, којих је било чак 70.
Да читава слика буде још „пикантнија“: узорци нису доношени директно од произвођача. Не, ово је било оцењивање производа са тржишта. За разлику од велике већине националних такмичења, такозваних такмичења „достигнућа“, за ово оцењивање су могле да се пријаве искључиво регистроване дестилерије са производима који се могу пронаћи у слободној продаји.

Револуција бодовног система – нова скала, нов распон медаља
Попут преласка са аналогне на дигиталну камеру, и бодовна скала заједно са системом рангирања, овим такмичењем је ушла у анале.
Умјесто традиционалне ракијске оцењивачке скале од 0-20 бодова, уведен је потпуно нови модел 0-100, као на глобалним такмичењима попут CMB, WSET или IVSC-а.
Оцјењивачи су оцене додељивали у три основне категорије изглед, мирис и укус, са својим подкатегоријама бистрином, бојом, типичношћу, квалитетом, интензитетом, хармонилношћу – и све то употпунили оценом за укупан утисак.

Збир бодова додељених у свакој од подкатегоријама потенцијално би могао донети узорку једну од четири медаље, у зависности од опсега у којем се пронашао:
БРОНЗАНА МЕДАЉА
од 80 до 82 поена
СРЕБРЕНА МЕДАЉА
од 83 до 86 поена
Златна медаља
од 87 до 94 поена
ВЕЛИКА ЗЛАТНА МЕДАЉА
од 95 до 100 поена
НАГРАДЕ ПЕХАРИ И ВЈЕЧНА СЛАВА
Како је и само оцењивање реализовано под окриљем “Wine Vision by Open Balkan” сајма, место и време доделе признања природно се намеће.
Недјеља, последњи дан манифестације одржане на Београдском сајму, био је . Додељене су дипломе, пехари и признања најбољима – од златних медаља за најбоље воћне ракије, до посебних признања за аутентичност и квалитет.
Испод можете пронаћи и листе свих награђених – од култних дестилерија до оних које су нас изненадиле својим иновацијама.
- Ракије од шљиве
- Ракије од дуње
- Ракије од грожђа
- Остале ракије
Манифестација попут ове не слави само ракију, већ и приче, људе и труд који стоје иза сваке боце. СПРС је успешно показао да је ракија више од обичног алкохолног пића – она је амбасадор културе, мост између земаља и чувар традиције. А шта је вјеродостојније од исте те етикете коју ћете ви пронаћи на полици?
Зато следећи пут када подигнете чашицу – сетите се: негде у неком хотелу, група судија расправља о тој истој течности са озбиљношћу докторске дисертације. А ми? Ми ћемо увек бити ту да вам пренесемо детаље са прве линије.
Коју ракију ви сматрате вриједном злата? Подијелите са нама у коментарима – ко зна, можда је баш ваша омиљена следећи лауреат!